
NACIONALNI PARK SUTJESKA
Za jednog Gorštaka teško je ignorisati “zov divljine”, koji polako s proljeća počne da ubrzava puls, a pogled počne da se gubi negdje na horizontu, tražeći planinske masive koji čekaju da ih ponovo osvojim.
Kilometri utabanih staza su iza mene, ali iznova i iznova se vraćam ljepotama nacionalnog parka „Sutjeska“. Tu se rodila ljubav prema prirodi, planinskim vrhovima, ledničkim jezerima, kotlinama i kanjonima. Tu sam do sada ubrao više od 40 vrsta jestivih gljiva (naučnici tvrde da ih ima preko 100). Tu sam se prvi put susreo sa rijetkim vrstama ptica, ali i vješto izbjegao bliske susrete sa njenim divljim stanovnicima.
Kada je ovo područje 1962. godine proglašeno nacionalnim parkom u njegove granice ušli su, mogu slobodno reći, najljepši dijelovi tri hercegovačke opštine, a to su Foča, Gacko i Kalinovik.
Ljepota ovog područja ogleda se, prije svega, u ekstremnoj raznolikosti pejzaža - od pitomih dolina, gustih šumskih kompleksa i prostranih planinskih pašnjaka do visokih, stjenovitih planinskih vrhova i divljih kanjona. Predjeli savršeni za duge šetnje, planinski biciklizam, obilazak glečerskih jezera, istraživanje divljih kanjona i osvajanje planinskih vrhova.
Nacionalni park obuhvata šire područje sliva rijeke Sutjeske, uključujući i strogo zaštićeni prašumski rezervat Perućicu, kao i dijelove planina Maglić, Volujak i Zelengora. Zatvaraju ga sa istoka Pivska planina i rijeka Piva do Šćepan Polja, a dalje tok Drine do ušća rijeke Sutjeske. Zapadno je masiv Zelengora povezan sa Lelijom, jugoistočno Maglić, Volujak i Bioč.
Za Maglić ste vjerovatno čuli, jer je to najviši vrh Bosne i Hercegovine i prava poslastica za planinare. Malo je poznato da je nacionalni park „Sutjeska“ planinsko područje sa nizom vrhova preko 2.000 m. Maglić sa svojih 2.386 m među njima predstavlja najviši izazov. Ovdje istinski ljubitelji prirode uvijek i iznova i iznova otkrivaju nešto čudesno i neponovljivo. Zato su veoma popularni tradicionalni planinarski izleti „Vidovdanski pohod na Maglić“ i „Jezera Zelengore”, čija lednička jezera zbog svoje ljepote zovemo “gorske oči”. Ovi izleti se održavaju krajem ljeta, ali sa nama možete krenuti u osvajanje ovih predjela čim se snijeg otopi i staze postanu prohodne.
Za one koji vole rafting, kanjoning ili da prosto uživaju u ljepotama vodenih slapova, NP “Sutjeska” krije mnogo brzih potoka, kristalno bistrih i hladnih izvora, nevjerovatno lijepih vodopada i divljih kanjona. Grandiozni vodopad “Skakavac” u prašumi Perućica će vas ostaviti bez riječi, a količina adrenalina u kanjonu Hrčavka će vas ostaviti bez daha.
Taman kad dođete sebi I naviknete se na ove prirodne ljepote, shvatićete da je na ovom relativno malom prostoru, skoncentrisano ogromno blago biljnog i životinjskog svijeta. I to je istina! Nije ni čudo što je godinama unazad ovo područje bilo odredište mnogim naučnicima, botaničarima, šumarskim stručnjacima, geolozima, zoolozima… Prema zvaničnim podacima, NP „Sutjeska“ ima bogato lovište površine 53.700 ha, a ukupna površina parka iznosi 17.250 ha. Ovdje je zastupljeno preko 2.600 vrsta vaskularnih biljaka, sa velikim procentom endemičnih i rijetkih vrsta. Bogata flora, kažu naučnici, sadrži listu od preko 100 vrsta jestivih gljiva, kao i veliki broj vrsta sa takozvane crvene liste tj. liste rijetkih, ugroženih i osjetljivih vrsta. Životinjski svijet takođe je izuzetno bogat. U gustim šumama i po planinskim vrletima, zavisno od doba godine, možete sresti gotovo sve vrste divljači, tipične za faunu Balkana. Registrovano je oko 140 vrsta ptica, a planinski potoci i riječice su bogate najboljom riječnom ribom - pastrmkom.
Najkraće rečeno – NP “Sutjeska” predstavlja pravo bogatstvo i jedinstveno područje Evrope, a u ovu avanturu vodi vas….